DWQA QuestionsBakaya iken yurt disinda pasaport yenilemede sorun cikar mi?
Anonymous asked 9 sene ago

Turkiye de sorun ciktigini duydum.Yurt disinda yenilemek istersek sorun yasanir mi?

3 Answers
Anonymous answered 7 sene ago

Merhaba. Yurt disinda pasaport basvurusu yaparken askerlik durumuna bakilip bakilmadigini bilen var mi?

Anonymous answered 7 sene ago

Türkiye’de avukatınıza vekalet verip avukat yoluyla pasaport başvurusu yapabilme şansınız olabilir. Konuyla ilgili avukatınıza danışın.
Normalde hukuken devletin hakkınızda buna dair bir mahkeme kararı yoksa pasaport almanızı engellemesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu seyahat hakkının engellenmesi kapsamında bir insan hakları ihlalidir fakat pasaportlar emniyet genel müdürlüğü tarafından teslim edildiği için başvuru ve teslim esnasında tarafınızdan bakaya bildirim tebligatı imzalamanız istenecek, bu belgeyi imzalamazsanız standart uygulama askerlik şubesine götürülerek orada işlem görmeniz olacaktır.
Bu belgeye imza atmadığınız sürece kimse sizden zorla imza alamaz. Askerlik şubesinde de imza vermeyeceğinizi, vicdani retçi olduğunuzu belirttiğiniz takdirde sizden bir dilekçe yazmanız istenecek ve konu hakkında tutanak tutularak sizi bırakmak durumunda kalacaklardır. Kendi dilekçeniz ve karakoldaki tutanaklar dışında her hangi bir belgeye imza vermediğiniz sürece kimse sizi asker kaçağı addedemez, zorla imza alamaz, hakkınızda askeri her hangi bir işlem yapamaz.
Fakat askerlik şubesine götürüldüğünüz takdirde işlemleriniz bitip şubeden çıkana dek muhtemelen pasaport için başvurduğunuz ilgili karakolun mesai saatlerini kaçıracağınız için böyle bir engelle karşılaşmanız kuvvetle muhtemel.
Dolayısıyla eğer yönetmelik ve genelgeler vekil avukat aracılığıyla pasaport almak gibi bir imkana izin veriyorsa bu yol denenebilir. Konuyu avukatınıza danışın ve mümkünse tekrar bu sayfada ilgili soruları cevaplayarak konudan mustarip diğer kişilerin de bilgilenmesi hususunda yardımcı olun.
Ve sivil kalın! =)

Anonymous answered 7 sene ago

#2 Cevap icin tesekkurler. Fakat siz yurt icinde basvuruldugunda yasanak durumu ozetlemissiniz. Benim sordugum yurt disinda buyukelcilik araciligiyla basvurmakti. Turkiye’ye donmeden halletmem gerek yani. Kesin cevap almak icin buyukelcilige soracagim zaten ama once bir fikir edinmek istemistim. Tesekkurler yine de.

VicdaniRet.org