DWQA QuestionsCategory: Avukata danışmak istiyorumBakaya – Yüksek lisans
Anonymous asked 10 sene ago

Merhabalar, ben 2011 yılında lisanstan mezun oldum. 2013 yılına kadar tecil hakkım vardı, Kasım 2013’te bakaya olduğuma dair kağıt geldi. Hiçbir işlem yapmadım, başka bir bildirim/uyarı da almadım. Ancak şimdi yüksek lisans yapmak istiyorum. Yüksek lisansa kayıt için askerlik durum belgesi isteniyor. Sanırım bakaya olduğum için onun yerine sadece bakaya durum belgesi alabiliyorum. Şubat ayında okula gidip durumu sorduğumda, bakaya belgesinin de kayıt için yeterli olacağını söylediler. İnternette bu belgenin örneklerine baktım, sanırım okul belgesinin yeterli olacağını söylemesinin nedeni, o belgede bir sonraki sevk tarihine kadar bir eğitim kuruma kayıt olmamda sakınca olmadığını belirten bir madde olması. Gördüğüm örneklerde bu madde vardı fakat yükümlüler sadece tek sevk döneminde bakaya kalmışlardı. Ben ise geçen kasım ayından beri bakaya durumdayım. Yüksek lisansa kayıt olmamın önünde yasal bir engel var mıdır?

Ayrıca, şubeye gittiğimde ne ile karşılaşırım? Bana bu belgeyi hemen verirler mi, dava açıp sonuçlanmasını mı beklerler belge için, veya başka şeyler gerekli midir? 10 gün içinde belgeyi almam gerekiyor. Telefon ve e-mail ile yanıt alamadım, kız arkadaşım şubeye gittiğinde ise birinci dereceden yakınım olmadığını söyleyip bilgi vermediler. Durumumun ne olacağını bilmiyorum, tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.

21 Answers
Anonymous answered 10 sene ago

Sağlık raporunuz yoksa bakaya kalmaktan dolayı idari para cezası alacaksınız, dava süreci yok. Şubeye gidip yüksek lisansa başvuracağınızı söyleyin. Bakayalık durumunu kaldırıp bir sonraki celbe kadar askerlikle ilişkiniz olmadığına dair durum belgesi vereceklerdir. Derhal o belgeyle yüksek lisansa kaydolun, sonra tekrar şubeye gidip askerliğinizi tecil ettirin. Hatta askerlik yapacağınız yer açıklansa bile yüksek lisansa kaydolursanız tecil ediyorlar. Kaynak: Kendim.

Anonymous answered 9 sene ago

2 sorum olacak :
1: bakaya ya kalmak , askerlik tehciri bittikten sonra askerlik subesinde herhAngi bir islem yaptirmadan celp tarihi ile arasindaki  donemI kapsiyor mu? Bu donem de gbt tarqmasinda gorunuyor mu?
2; tehcir bittikten sonra , celp tarihi gelmeden evvel yuksek Lisans kaydi yaptirilabiliyor mu? Birde bakaya ya dustukten sonra yuksek Lisans kaydi yaptirilabiliyor mu?
tecrube etmis arkdaslar varsa bir cok iyi olur , cunku tecirim 2 gun sonra bitecek, yardimci olursaniz cok makbule gecer.

Anonymous answered 9 sene ago

Kasım 2015’te bakaya kaldığım için bugün askerlik şubesine gidip savunma yazdım. Durumum 27 Ocak 2016’da sevke tabi olarak gözüküyor. Tecil edebilmek için bir üniversitenin bahar dönemi yüksek lisans programına kaydolacağım, bunun için bir engel yok şu an fakat sorun şu ki üniversite tecil talebini askerlik şubesine Şubat ayında gönderecek. Yani ben o tarihte ikinci sefer bakaya kalmış gözükeceğim. Bu durumda kayıtlı olduğum askerlik bölgesi, üniversiteden gelen tecil talebi yerine getirir mi?

Anonymous answered 9 sene ago

#3 aynı durumdayım. Lütfen cevap verin bu soruya. Ne yapacağız çok merak ediyorum? Ve 29 ocakta Kıbrıs’a gideceğim. Havaalanında yakalanır mıyım?

Anonymous answered 9 sene ago

arkadaşlar,üniversiteyi 2013 yılında bitirdim askerliğim kasım 2015 e kadar tecil oldu fakat ben kasım celbinde askere gitmedim bakaya kaldım 12 ocak 2016 da ise askerlik şubesine gittim bana mayıs celbine kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur diye bir belge verdiler(yani eğer mayıs ayına kadar yüksek lisansa başvurmassan ozaman hakkında sınıflandırma yapılır dediler) bu belge ile yüksek lisans başvurumu yapıp askerliğimi tekrar tecil edeceklerini söylediler ilgililere duyurulur…herhangi bir para cezası da ödemedim,hakkınızdaki aramayı da kaldırdık dediler iyi dedim meğer ne şanslı adammışım da benim haberim yokmuş dedim..eğer aralıkta gelseydin seni şubat celbi ile yollardık dediler bende iyiki gelmemişim dedim okulu aradım dedim bakın şimdi ben burdan bu belgeyi alırım size yollarım benden paraları alıp da sonra bana yok efendim sen bakayasın sen kaçaksın diye kayıt yapmamazlık yapmayın dedim sağolsunlar öyle bir şey mümkün değil yaparız askerliğini bile tecil ettiririz sen yorulma yeterki dediler eyw dedim.başvurumu yapayım kabul ederlerse askerlikte tecilimi yaparsa birde ozaman deneyimlerimi yazarım.yardımcı olduysak ne mutlu…

1 2 3 5 Sonraki »
VicdaniRet.org