DWQA QuestionsDerneğe üye olmak
admin Staff asked 6 sene ago

Sitenizi bir süredir ilgiyle takip ediyorum, derneğinize de üye olmayı düşünüyorum, dernek hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz?

1 Answers
admin Staff answered 6 sene ago

Vicdani Ret Derneği, 15 Mayıs 2013 tarihinde kurulan bir dernektir.
Vicdani ret’tin toplumsallaşma mücadelesinin bir adımı olarak kurulan Vicdani Ret Derneği,  zorunlu askerliğin reddi yönünde kampanyalar yapar, ‘kaçak’ ya da firari” olarak suçlananlarla dayanışır, vicdani retçilerin yargılandıkları ‘halkı askerlikten soğutma, ’emre itaatsizlik’ gibi davalarında hukuki destek sağlar, kışlalarda yaşanan dayak, kötü muamele, şüpheli asker ölümlerinin hukuki süreçlerini takip eder, bunların asıl sorumlusu olan militarizmin  ortadan kaldırılması için kamuoyu yaratır,  savaşın bütün unsurlarına, ordulara, silah üretim ve transferlerine, militer yapı ve organizasyonlara karşı çıkar.
Tüzüğümüzü okuyan ve kabul eden herkes derneğimize üye olmak için başvurabilir.
 
Tüzüğümüzde de yer alan amaçlarımızdan bazıları şunlardır:
-Kendisini vicdani retçi olarak tanımlayan; ahlaki, siyasi, dini ya da başka gerekçelerle veya hayat görüşü nedeniyle askerlik yapmak istemeyenlere karşı uygulanmakta olan sosyal, ekonomik, siyasi, hukuki vb. her türlü baskı ve yıldırmaya karşı mücadele eder. Onlarla dayanışma içinde olur ve maddi, manevi, hukuki her türlü desteği sunar.
– Zorunlu askerlik sistemini reddedip kaçanların, “kaçak” ya da “firari” olarak suçlanıp cezalandırılmalarının veya başkaca askeri suçlamalarla yargılanmalarının,
– Askerlik yapmakta olan kişilerin, “askeri eğitim” ya da “disiplin” adı altında maruz kaldıkları her türlü baskı, dayak ve işkencenin,
– Kamuoyuna da yansıyan “intihar”, kaza” ya da “şehit” adı verilen şüpheli asker ölümlerinin son bulması,
– Hiçbir hukuki norma uygun olmayıp, herhangi bir sivil denetim mekanizmasına tabi olmayan askeri yargının ve adeta bir toplama kampını andıran askeri cezaevlerinin ortadan kaldırılması için mücadele eder.

VicdaniRet.org