DWQA QuestionsCategory: Vicdani Retçilerin yaşadıkları sıkıntılarImzalanmamasi gereken tebligat, hangi tebligattir? Nerede imzalatilmaya calisilir?
Anonymous asked 8 sene ago

Merhabalar,
Murat Demiroglu’nun ikinci gozaltisi hakkindaki yazida (http://vicdaniret.org/vicdani-retci-murat-demiroglu-2-gozaltisinda-da-hic-evraka-imza-atmadi/),
“Tebligatı imzalayanların başına bunlar (yoklama kacagi -> baka -> asker kacagi -> para cezasi -> mahkeme)  gelirken, imzalamayan ve baştan vicdani retçi olduğunu, dolayısıyla askere gelmeyeceğini söyleyenler imza vermeyerek orduyu ve isteklerini tanımadıkları, reddettikleri için “sivil” kaldıklarından bu durum ordu için çetrefilli hale gelir. … Bu durumda sivil kalmak ve imza vermemek sizi ordudan ve askeri kanundan koruyan bir kalkan görevi görecektir. Hakkınızda bütün davaları ve cezaları sivil kanallar ve sivil mahkemeler yoluyla gerçekleştirmek zorunda kalacaklarından bu sizin avantajlı pozisyonda kalmanızı sağlayacaktır. “

yazmaktadir. Burada bahsi gecen tebligat hangisidir, nedir, nerede imzalatilir?

Hatirladigim kadariyla liseden hemen sonra ya da universitede okurken, ikametgahimin bulundugu ildeki askerlik subesine (baba zoru, aile baskisi ve en onemlisi caresizlikten ve bilgisizlikten dolayi) yoklamaya gitmistim. Bu yoklama sirasinda (ki bu islemin adinin yoklama oldugundan da tam emin degilim) rutin bir muayeneden gectigimi hatirliyorum fakat bir sey imzalayip/imzalamadigimi hatirlamiyorum. Kisacasi bahsedilen tebligat, bu ilk yoklamada mi imzalatiliyor?

Bu hadiseden sonra lisans ve yukseklisans egitimimi tamamladiktan sonra doktoraya baslamadan once tecil islemleri icin askerlik subesine gittigimi hatirliyorum fakat (tekrar) bir belge/tebligat imzaladim mi, bir fikrim yok. Tecil islemleri sirasinda imzalatilan bir belge midir, bu bahsedilen tebligat?

Kisacasi hala sivil olup/olmadigimi bilmiyorum, nasil ogrenebilirim?

Yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.
Iyi gunler,
h.

2 Answers
Anonymous answered 8 sene ago

Merhaba
Murat Demiroğlu’nun yazısındaki ilgili bölüm biraz sorunlu. Yakalandığınızda imzalatılan tutanak “yakalama ve ihtar” tutanağıdır. Yani bu belge sizin yakalandığınızı ve size askerlik işlemlerinizi yapmanız gerektiğine dair hatırlatma yapıldığına ilişkin bir tutanaktır. Bu tutanağı imzalayıp imzalamamak hukuksal olarak sizin durumunuzu değiştirmez. Ancak vicdani retçiler “politik” bir tavır olarak askerliğe ilişkin belgeleri imzalamazlar. İmzalamamanın durumu zorlaştıracağı durumlarda ise yakalama tutanağını imzalarlar.
Siz sizin için belirlenen (askerlik yapacağınız) askeri birliğe gidip teslim olmadığınız sürece sivil kalmaya devam edersiniz. Yakalama tutanağını imzalamak sizi sivillikten çıkarmaz, asker yapmaz. Sivilsiniz, sivil kalın.

Anonymous answered 6 sene ago

Merhabalar ; 
Yaklaşık 3 yıldır bakaya durumdayım yurtdışına giriş çıkış sorunum olmuyor ve hiç Gbt sorunuda yaşamadım . Ama bu sabah çalıştığım şirketin ( eski çalıştığım 20 gün önce sigortadan çıkış aldım ) muhabesi aradı ve şirket yetkilisine benimle ilgili tebligat geldiğini yazdı . Muhasebeye gittiğimde 2 farklı kağıt verdiler .Bir tanesi Tebliğ Tebellüğ belgesi ve şirket yetkilisineasker kaçağı çalıştırdığını bukağıdı doldurup ve benimde tarafımdan imzalanıp 15 gün içinde askerlik subesine başvurmamla ilgili . Kağıtta alttaki kutucukta şirket yetkilisi tarafından ” Aranan şahısın bizim kurumumuzla bir ilişiği yoktur ” gibi bir ibare var .Ve yine şubeye götürülmesi .Sizce bunu yapmalımıyım yoksa kağıdı görmezden mi gelmeliim ? 
İkinci kağıt ise Kişiye Özel İbareli içnde 3 madde içeren bir kağıt . Arandığıma , 15 gün sürem olduğuna ve eğer şirket yetkilisi bu kağıdı ciddiye almazsa onlarada cezai işlem olduğu yönünde .
Sizce ne yapmalıyım ? Bazı forumlarda birincide para cezası ikincide hapis vs vs gibi yazılar var ? Ve 2 hafta sonra 3 aylık  yurtdışına çıkıcam .
Konu hakkında fikirleriniz alabilirsem çok sevinirim , şimdiden çok teşekkür ederim 
 

VicdaniRet.org