DWQA QuestionsCategory: Avukata danışmak istiyorummerhaba bu ay bakaya kalacagım hıkametkagım baska yerde yenı ev tutttum faturaları ustume alırsam o adrese ekıp gelıp gıder mı ?
Anonymous asked 10 sene ago
1 Answers
Anonymous answered 10 sene ago

Öncelikle nerede ne şekilde yakalanırsınız onu belirteyim:
Otelde kalma durumunda %90-95 ihtimalle ekip geliyor hem de saat 04.00-06.00 arasında, 
Yurt dışı ve yurt içi uçuşlarda da askerlik sorgulamasına takılanlar var, 
GBT sorgulamalarında bazen çıkmıyor -bu durum GBT sorgulamasını yapan memurun askerlik durumunu seçip seçmemesiyle ilgili-
Otobüs yolcuklarında çıkmıyor.
Yani kısaca siz adamların üstüne gitmezseniz. Kimse ikametgahınıza gelmiyor. Bunun için de otel ve uçak yolculuğu yapmayın yeter. Peki yakalanırsanız n’olur?
Öncelikle bakaya olduğunuz tutanağa geçilir ve evraklar askerlik şubesine gönderilir. Askerlik şubesi size minimum 4-5 ayda size idari para cezası tebliğ eder. Bu cezaya 15 gün içinde itiraz ediniz. Bence itirazı yerleşim yerinizin veya askerlik şubenizin bulunduğu yer dışında bir mahkemeye yapın ki bu mahkeme ankara ya da istanbul mahkemesi olursa daha iyi olur. Bunun akabinde mahkeme yetkisizlik kararı verip dosyayı yetkili mahkemeye gönderir. Yetkili mahkeme itirazı reddeder. Mahkeme süreci nereden baksanız 1-1,5 yıl. Sonrasında tekrar yakalanmanız halinde eğer askere gitmemekte direnirseniz. Hapis cezası alma durumunuz var. Bu ceza çok büyük ihtimalle HAGB ya da erteleme en kötü şekilde de para cezası alırsınız. 
Faturaları üstünüze almanızda bir sıkıntı olmaz.

VicdaniRet.org