DWQA QuestionsCategory: Vicdani Ret hakkında genel bilgiVicdani retçiler ve Sosyal Ölüm
Anonymous asked 9 sene ago

Vicdani ret açıklarsam Doktora programlarına başvurabilir, seyahat özgürlüğümü devam ettirebilir, devlet memuru vb gibi devlet işlerinde çalışabilir yada özel sektörde neler ile karşılaşırım, şirketkurabilir hissedar veya yönetim kurulu üyesi olabilir miyim?
Bu gibi durumlarda vicdani retçiler neler ile karşılaşıyor? Hayat eskisi gibi olmuyordur, sosyal ölümün içeriği nedir, ne zorluklar ile baş etmek gerekiyor?
Bu konuda tecrübelerinizi paylaşır mısınız? 

Teşekkür ederim.

2 Answers
Anonymous answered 9 sene ago

pasaport almak, evlenmek, yada aklınıza gelen diğer durumlar hakkında bilgi almak istiyorum.

Anonymous answered 9 sene ago

Senin sorun insan ile alakalı. Ülkemizde vicdani ret tanınmadığı için resmi bir yaptırım zaten görmezsin. Ama vicdani retçi olduğunu söylediğinde iş ve sosyal hayatında tabi ki zoruluklar ile karşılaşırsın. Bunun sebebi de insanların bu vicdani ret olgusunu anlayamamasından kaynaklı. Eğer çevren bu konuda az gelişmiş değilse yukarıda yazdığın konularda sıkıntı çıkmaz. 
Ha şunu da söyleyeyim. Elbet kaçak durumuna geleceksin devlet gözünde. Bu da sana devlet organlarında işe alım konusunda engel olacaktır. Dediğim gibi çevre önemli. Özel sektörde çalışıp hayatlarına gayet normal devam eden çok vicdani retçi var. Eğer kaçaklık durumunu kabul eder ve devlete karşı haklarını bilirsen uğrayacağın en büyük sıkıntı polislerin sana imzalatacakları tutanakları okumak olur. 

VicdaniRet.org