İstinaf Mahkemeleri, Vicdani Retçilere Verilen Cezaları Kesinleştirmeye Devam Ediyor

Firari vicdani retçi UG’ye verilen 10 ay hapis cezasına karşı yapılan itiraz, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi tarafından reddedilerek karar kesinleştirildi. Son 1 ay içerisinde Bursa, Erzurum ve İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi vicdani retçilere verilen cezaları kesinleştirdi.

Firari vicdani retçi UG’ye* geçtiğimiz hafta içerisinde verilen 6 bin lira adli para cezasına karşı yapılan istinaf başvurusu, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 5. Ceza Dairesi tarafından reddedilmişti. Firari vicdani retçi UG’ye bir başka davada verilen 10 ay hapis cezasına karşı yapılan itiraz, bu sefer İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi tarafından reddedilerek karar kesinleştirildi.

Kesin kararların peş peşe verilmesi dikkat çekiyor. Son 1 ay içerisinde Bursa, Erzurum ve İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi vicdani retçilere verilen cezaları kesinleştirdi.

İstanbul’daki istinaf mahkemesi de aynı Erzurum’da istinaf mahkemesi gibi kararında vicdani retçinin avukatı Gökhan Soysal’ın itirazlarına karşı hiçbir hukuki açıklama yapma gereği duymadan matbu ifadelerle kararını verdi.

UG hakkında daha önce vicdani retçi olup askerliği tamamlamadığı için ceza verilmiş, kesinleşen ceza Anayasa Mahkemesi’ne taşınmıştı. Bu ceza, firari vicdani retçiye verilen ve kesinleşen 3. hapis cezası anlamına geliyor.

Avukat Gökhan Soysal, bu ceza için de Anayasa Mahkemesi’ne, ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapacaklarını belirtti.

 

*Firari vicdani retçi UG, sosyal hayatında yaşadığı zorluklara yenilerinin eklenmesini istememesi nedeniyle ismini vermek istemiyor.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org