DWQA QuestionsCategory: Avukata danışmak istiyorum4 aylık asker iken firar ettim o günden beri kaçak yaşiyorum
Anonymous asked 10 sene ago

1994yılında 4 aylık asker iken firar ettim o günden beri kaçak yaşiyorum ne yapmam gerek lütfen bilgi verirmisiniz.

12 Answers
Anonymous answered 10 sene ago

Firar suçundan hakkınızda bir soruşturma açılmıştır. Bu nedenle hakkınızda yakalama emri çıkarılmıştır.
Askerliği dini, vicdani (politik, ahlaki, insani vb.) gerekçelerle reddediyorsan, vicdani ret hakkından faydalanmak ve askerlikten muaf tutulmak talebini içeren bir dilekçe hazırlayarak bu dilekçeyi birlik komutanlığına, askeri savcılığa, milli savunma bakanlığına, BİMER’e, Türkiye İnsan Hakları Kurumuna gönderebilirsin.
 
Buralardan muhtemelen olumlu bir sonuç alamayacaksın, ancak buralardan gelen olumsuz cevapları dayanak yaparak vicdani ret hakkının tanınmaması nedeniyle Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru gerçekleştirebilirsin.
Bu süreci işletmek istiyorsan, derneğe üye olmakta fayda olacaktır. Süreç boyunca dernekten yardım ve danışmanlık alabilirsin.

Anonymous answered 9 sene ago

ee şimddi ne oldu halen firar mısın hiç gelip sormuyorlar mı eve mahlallene

Anonymous answered 8 sene ago

slm ben 38 yildir hollandada yasiyorum  yasim 49 yoklama kacagiydim 2009 da turkiyeye gelmek zorunda kaldim
beni askere aldilar  yasadigim ulke bana  acilen geri donmemi isdedi aksi halde oturma izinimi ve bu arada malulen emekliyim  tum haklarini ipdal edecegiz dedi bende 48 gun acami birligini yaptim dagitim izininde hollandaya geldim  o gun den beri turkiyeye gelemiyorum is goremez raporum var psiolojik rahatsisligim var gelirsem gumrukte beni tutuklarlarmi konsolosluk bilgi vermiyor hic bir yardimda bulunmuyor cok bunalimdayim lutfen  ne yapmam gerekiyo bilgilendirirmisiniz tesekkurler.

Anonymous answered 8 sene ago

Merhabalar benimde bi sorum olacak bende askerden firar ettim teslim olmayı düşünüyorum ama ne gibi ceza alırım onu bilmiyorum para cezasına çeviriyorlar diye duydum ama bana yardımcı olabilirmisiniz?

Anonymous answered 8 sene ago

selam hollandali abim bende asaga yukarı senin durumundayım ben çifte vatandaşıyım hem alman hem Türk vatandaşıyım 2011 gönülü askere gitim 4 aylık askerdeyim Almanyaya izine geldim ve geri dönmedim , sağ gözümde hastalık var yüzde 10 görüyorum kalpten rahatsizim ve astim var bende teslim olmak istiyorum ama cezaevine girmek istemiyorum 

VicdaniRet.org