Anonymous asked 9 sene ago

Geçen yıl otelde konaklarken sabaha karşı polisler geldi ve imza aldılar benden. Yurtdışına çıkabilirmiyim? 

49 Answers
Anonymous answered 8 sene ago

Pasaport alımında yeniden tutanak tutuluyor (beni ekip arabasıyla askerlik şubesine teslim etmişlerdi) ve 15 gün içinde istenen belgelerin getirilmesi söyleniyor. Sonrasında serbest bırakılıyorsunuz. Ben tutanağı imzalayıp askerlik şubesinden çıktıktan sonra pasaport işlemlerimi tamamlamak için yeniden karakola gittiğimde bana durumu sordular. Detay vermeden “hallettik” dedim. Sisteme girip “düşülmemiş buradan?” dediler. Kısa bir sessizlikten sonra “sen pasaportu al da çıkamazsın yurt dışına” cümleleri eşliğinde ve işlemlerim tamamlanmış bir şekilde karakoldan çıktım. Birkaç gün sonra pasaportum geldi. Çıkışıma 2 ay vardı ve o 2 ay bana çile olmuştu. Gidiş günü geldiğinde korka korka pasaport kontrolüne girdim (gece 3,5 gibiydi sanırım) ve görevli memur yandaki meslektaşıyla muhabbet ede ede damgayı basıp pasaportu bana geri verdi. 3 ay içinde iki defa ülkeye giriş çıkış yaptım (diğer çıkış 16:00 sularındaydı) ama hiçbir şekilde bir şey olmadı.

Anonymous answered 8 sene ago

Herkese selam! 25 yaşındayım, sanırım “bakaya” oluyorum. Çünkü liseden mezun olduğumda askeriyeye tecil ettirmeye gittiğimde beni muayene etmişlerdi. 11.07.2016 tarihinde  polisler tarafından sabaha karşı otelde  askerlikle ilgili bir kağıda imza attırıldım. Ve şimdi geleyim asıl soruma! Amacım yurtdışına kaçmak fakat pasaportum yok. askeriyeye gitmem için bir hafta kadar sürem kaldı. Bu süreçte pasaport falan da çıkartamam sanırım. Şimdi ben yurtdışına nasıl çıkabilirim? Sığınma talebi vs bu tarz şeyler nasıl oluyor? Milliyetçi biri değilim, kimseye kölelik etmek de istemiyorum. Bana yardım edin lütfen. 

Anonymous answered 8 sene ago

Arkadaşlar merhaba, 
Ben Ocak ayından beri bakayayım. Şubat ayında bir otelde kaldığımda polis geldi ve 15 gün içerisinde teslim olacağıma dair kağıdı imzaladım ve teslim olmadım. Kasım ayında Schengen vizesi almayı ve yurt dışına çıkmayı planlıyorum. Çıkarken havaalanında ya da vize başvurusu esnasında bir sorun yaşar mıyım? Yaşarsam başıma en kötü ne gelebilir? 2. kez kağıt mı imzalarım yoksa başka bir prosedür mü işliyor?
Bu konuda benzer tecrübeye sahip arkadaşlar yazarsa çok sevinirim. 

Anonymous answered 8 sene ago

Merhaba arkadaşlar herkesin yazdıklarını okudum ve boş yere kendinizi yıpratmayın yaklaşık 7 8 aydır bakaya durumundayım ,schengen vizemi aldim by sure zarfında ,araçla sınırdan çıktım kimse sormadı nereye gidiyorsun diye,son 3aydır Ukraynadayım okula başladım burada ve vize işlemlerim için 2 kez giriş çıkış yaptım Türkiye’ye,hiç bir sorun yaşamadım bakalım Allah izin verirse yarın gece tekrar Türkiyeye gelicem inşallah Bi sorunla karşılaşmam biraz tedirgindim bu ohal durumundan dolayı ama askerlik şubemde ki Albay ile görüştüm tutanak tutacaklarını zannetmem dedi yada alıp götüreceklerini yani inşallah hiç birşey olmaz,olursa da en kötü tutanak tutulacak yani kendinizi bu kadar yıpratmayın,dediğim gibi ohalden önce giriş çıkışlarımda vize almamda kesinlikle bir sorun yaşamadım hatta sürekli yurt dışı çıkışı yaptığımdan dolayı en son yurt dışı çıkışımda polisle göz göze geldim tabii azıcık korku dolu bakışlar eşliğinde polis memuru daha önceden kayıdımın olduğunu söyledi yüzüme doğru düzgün bakmadı bile Damgayı  bastı gönderdi.Korkuyla yaşamayın Bi nebze olsun pozitif şeyler düşünün herşey olacağına varır .Yatın geceyi sağ salim atlatırsam tekrar bilgilendiririm sizleri he bu arada mesai saatleri dışında seyahat etmeye özen gösterin 

Anonymous answered 8 sene ago

Merhaba dostum .sen 7 .8 aydır kaçak durumdasin ama tutanak imzaladiktan.sonra  çıktın mi..ben geçen hafta tutanak imzaladim…normalde 81 liyim. .31 yaşındayım defalarca ukraynaya gittim geldim rusya ya da hiçbir sıkıntı olmadı ..zaten 11 yıl kaçak idim.sadece geçen hafta otelde kaldım .ve ertesi gün jandarma geldi .tutanak imzalattı .15 gün içinde şubeye gitmem gerekiyor falan filan …pazar gününe uçağın var rusya ya .insalah sorunsuz geçerim ..
 

VicdaniRet.org