Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO), 2016 yılı Vicdani Ret Raporu (Türkçe PDF)

Vicdani Ret Derneği’nin de üyesi olduğu Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO)’nun 19 Kasım 2016’da Atina’da açıkladığı 2016 Vicdani Ret Raporu’nun, derneğimizce yapılan Türkçe çevirisini PDF olarak paylaşıyoruz.

Vicdani Ret Derneği’nin de üyesi olduğu Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO)’nun 19 Kasım 2016’da Atina’da açıkladığı 2016 Vicdani Ret Raporu’nun, derneğimizce yapılan Türkçe çevirisini PDF olarak paylaşıyoruz.

Okumak ve indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız:

2106 EBCO Vicdani Ret Raporu (Türkçe PDF)

Raporun sonunda yer alan EBCO’nun önerileri:

1) eğer henüz kaldırmamışlarsa, zorunlu askerliği tamamen kaldırmaları, vicdani retçileri yargılamaktan veya taciz etmekten kaçınmaları, cezalandırıcı veya ayrımcı olmadan ve tamamen sivil olan bir alternatif hizmet seçeneği sağlamaları.

2) bütün vicdani retçilerin silahlı kuvvetlerde görev almaktan kaçınabilmelerini sağlamaları ve orduda hizmet vermekte olan bütün askerlerin ve yedek askerlerin vicdani retlerini açıklamaları durumunda cezalandırılmadan serbest bırakılmaları.

3) 18 yaşın altındaki bireylerin silahlı kuvvetlere alımlarını acilen durdurmaları.

4) vicdani retçiler için uygun yasal düzenleme olmaması sebebiyle, herhangi bir ülkede askerlik hizmetinden kaçınmak isteyen bireylerin iltica taleplerini kabul etmeleri.

5) askeri harcamaları azaltıp sosyal harcamaları arttırmaları.

6) eğitim sisteminin her parçasına barış eğitimini dahil etmeleri

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org