Anonymous asked 9 sene ago

Merheba
Ben 1972 dogumlu olup Hollanda da yasiyorum. 39 yasimi doldurdugum icin tecil etme hakkim olmadigi gibi, vatandasliktan cikma basvurum da reddedildi. Hollanda vatandasiyim ancak Hollanda  devletinin istedigi ‘vatandasliktan cikarilmama gerekcesi belgesini’  turk konsoloslugundan alamiyorum, istedikleri once parayi odemek. Durumu,  konsoluslugu  ve konsoloslukta calisanlarin tavirlarini detayiyla bildirdim hollandadaki yetkili kuruma. Ancak yine de istedikleri belge. 5 yildir Turkiyeye gelemiyorum askerlikten dolayi. bu durumda ne yapabilirim? Turkiyeye girersem askere gonderebilirlermi? Yada Hollanda pasaportuyla giris yaparsam asker kacagi oldugum anlasilirmi? askerlik GBT den cikarildimi? Yada vicdani ret hakkimi kullanirsam turkiyeye giris yaptigimda ne sorunlarla karsilasabilirim?
Bu konuda bilgisi olan arkadaslar varsa lutfen bilgilendirsinler.
saygilar

2 Answers
Anonymous answered 9 sene ago

Turkiyeye girersem askere gonderebilirlermi? Zorla askere alma uygulamaası yoktur. Yakalama emri çıkarılır, yakalandığınızda size askerliğinize yapmak üzere işlemlerinizi yaptırmanız ya da birliğinize teslim olmanız için süre verilir, buna ilişkin ibr tutanak tutulur ve  serbest bırakılırsınız.
Yada Hollanda pasaportuyla giris yaparsam asker kacagi oldugum anlasilir mi? Yurda girişte GBT sorgulaması yapılmıyor. Çıkışta da “yurtdışına çıkış yasağı” olmadığı için bu durum çıkışınıza engel olmaz. Şu ana kadar asker kaçağı olduğu için havaalanında engellenen hiçbir vicdani retçi yok.
Askerlik GBT den cikarildi mi? Hayır, yoklama kaçağı ya da bakayalar hakkındaki yakalama emri de GBT’de çıkar.
Yada vicdani ret hakkimi kullanirsam turkiyeye giris yaptigimda ne sorunlarla karsilasabilirim? Vicdani ret hakkını kullanmanın yasal bir yolu yok. Bu yüzden vicdani retçi olmak durumunuzda hiçbir değişiklik yaratmaz.

Anonymous answered 9 sene ago

Yasim 43 almanyada yasiyorum, askerligimi yapmadim vergessen ücreti ödemedim! ! Hangi bir sorumla karsilanirim Tr havalimaninda, yada cikista? ?

VicdaniRet.org