DWQA QuestionsCategory: Genel-Bunların Dışındabakaya kaldıktan sonra yurt dışına çıkabilir miyiz her hangi bir sorun olurmu ?
46 Answers
Anonymous answered 6 sene ago

aynı sorun benimde başımda var sınırdan gürcüstana gidecem  bakayayım 3 yıldır sıkıntı cıkmaz inşallah

admin Staff answered 6 sene ago

bundan önce yurtdışına çıkan vicdani retçi arkadaşlarımız oldu, şimdilik herhangi bir sorunla karşılaşmadılar
GBT’ye takilmadiginiz surece, emniyette pasaport ehliyet gibi bir basvuru olmadikca, otel ve benzeri yerlerde kayit yaptirmadikca yakalama olmuyor. Yani evinize isyerinize gelmezler.
 
Yurtdisina cikarken sorun cikmiyor. Simdiye kadar bircok arkadasimiz sorunsuz cikti. Ancak pasaport basvurusunda GBT bakiliyor, orada yakalama islemi yapildiktan (tutanaktan) sonra pasaport islemine devam edebiliyorsunuz. 
 

Anonymous answered 5 sene ago

Yurt dışı çıkışı yapacağım tarihten birkaç gün önce mesai saatleri dışında bir GBT kontrolü yaptırıp 15 gün içerisinde askerlik şubesine uğrayacağımı belirten tutanağı imzalasam (mesai saatleri dışında GBT kontrolüne girerseniz bu tutanağı imzalayıp serbest kalıyorsunuz aksi halde yine askerlik şubesine gönderiliyorsunuz).Yurt dışına çıkacağım gün polis kontrol noktasındaki GBT kontrolünde BAKAYA ya da YOKLAMA KAÇAĞI durumumun görünür mü? Böyle bir durumda yurt dışına çıkabiir miyim?

Anonymous answered 4 sene ago

Merhaba
Benzer sorular sorulmuş ve cevaplarını vermişsiniz ama benim durumum biraz farklı sayılabilir.
1987 doğumluyum , daha önce çeşitli yollardan Askerliğimi tecil ettim.son olarakta yurt dışında oturma ve çalışma iznim olduğu için tecil ettirdim fakat tecilim henüz bitmeden yurda kesin dönüş yaptım ve askeriyeye Haber vermeden yurtta 6 aydan fazla kaldım ve ardından yine yurt dışında çalışan bir gemide çalışmaya başladım.konsolosluğa tekrar erteleme işleri için bütün evraklarla gittiğimde , yurtta 6 aydan fazla kaldığım için bakaya durumuna düştüğümü , tekrar tecil hakkım olmadığını söylediler.yurda tekrar döndüğümde kolumdan tutup askere götürebilirler mi , ve tekrar yurt dışına çıkabilir miyim? Yurt dışına çıkma yasağı koyabilirlermi?
Şimdiden çok teşekkür ederim
Saygılarımla 
 

Anonymous answered 4 sene ago

Herkese Selamlar, yüreklere su serpmeye geldim. Bakaya durumundayım. Web’te çoğu yerde yurtdışı çıkışta sorun olmuyor yazıyor zaten, lakin ben garantiye almak için 1 gece otel’de kaldım sabaha karşıda polis arkadaşlar geldi tutanağı tuttular. Tutanakla birlikte 15 gün boyunca aramadan çıkmış oluyorsunuz, Ocak 2016’da yurtdışına çıktım ve geri giriş yaptım. Aldığım tutanaktan mı yoksa zaten yurtdışı çıkışta askerlik sorgulaması yapılmadığından mı sorunsuzca gidip geldim bilemiyorum tabi. Şimdi tek sorun bakaya durumundayken Master başvurusu için askerlik belgesini nasıl alacağım, son dönemde yapan arkadaşlar varsa bilgilendirme bekleriz 🙂

VicdaniRet.org