DWQA QuestionsCategory: Vicdani Ret hakkında genel bilgiBen 13.08.1989 dogumluyum yerim belli oldu 2 ay gecti hala gitmedim ve vicdani red istiyorum lutfen acil yardim istiyorum cunku evliyim ve yeni bir cocugum oldu henüz 4 aylık evimiz kira sigortam da yok gelirimde kısıtlı herhangi bir destek de almiyorum
Anonymous asked 9 sene ago
1 Answers
Anonymous answered 9 sene ago

Merhaba, Vicdani ret açıklamak doğrudan ceza verilmesine neden olmaz. Açıklama, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilir. 
Ancak açıkladıktan sonra doğal olarak askerlikle ilgili hiçbir işlem yapmayacağınız için yani yoklama kaçağı ya da bakaya durumuna düşeceğiniz için hakkınızda yakalama emri çıkarılır. İlk yakalanmada idari para cezası verilir. Para cezasının miktarı yakalanana kadar geçen süreye göre değişir. Örneğin 2013 yılı tarifesi şu şekildedir: http://www.aksam.com.tr/siyaset/iste-asker-kacagi-ceza-tarifesi/haber-256731
İdari para cezası kesinleştikten sonra (yine aynı durum devam edeceği için yakalama emri devam eder) tekrar yakalandığınızda bu kez hakkınızda ceza davası açılır. Tutuklama olmaz. Ancak dava sonunda 4 ay hapis cezası verilebilir. Bu ceza para cezasına çevrilir veya ertelenir ya da hükmün açıklanmasının ertelenmesi kararı verilir. Yani kısa vadede cezaevine girmezsiniz.
Vicdani ret hakkından faydalanmak istiyorsanız, bu konuda Milli Savunma Bakanlığına, Askerlik Şubesine dilekçeler verip vicdani nedenlerle askerlikten muaf tutulmanızı talep etmeniz gerekir. Buralardan gelecek ret cevapları sonrası Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Bu konularda dernek sizlere hukuki yardımda bulunacaktır. Kararınızı verdikten sonra dernekten her türlü dilekçelerin örneğini alabilirsiniz.

VicdaniRet.org