‘Oppenheimer’ nükleer çağın ilk kurbanlarını görmezden geliyor – Connor Echols

filmin hiçbir yerinde izleyiciler nükleer çağın ilk kurbanlarının kabulünü bulamayacaklar. Gerçekten de film, bomba mahallinin “her iki yönde 40 mil boyunca hiçbir şeyin olmadığı” ıssız bir bölgede olduğu efsanesini tekrarlıyor.

‘Oppenheimer’ neyi dışarıda bırakır?

Üç saatlik film, sürükleyici bir dram ve önemli bir tarihe sahip, ancak nükleer çağın ilk kurbanlarını görmezden geliyor.

21 TEMMUZ 2023
16 Temmuz 1945’te dünyanın sonu geldi. Ya da en azından New Mexico’daki Tularosa Havzası sakinlerine öyle geliyordu.

Yerel sivillerin haberi olmadan, J. Robert Oppenheimer, dünyanın ilk nükleer silahının deneme alanı olarak arka bahçelerini seçmişti. ABD yetkililerinin alenen yerel bir mühimmat deposunda meydana gelen bir kaza olduğunu iddia ettiği patlama, sabah gökyüzünü yararak 40.000 fit yüksekliğinde bir radyoaktif enkaz bulutu bırakarak çevredeki bölgeyi günlerce tozla kaplayacaktı.

Memleketi Tularosa sıfır noktasından sadece 45 mil uzakta olan Tina Cordova, büyükannesinin çocukluk evinin her köşe bucağındaki cehennem tozunu silmekle ilgili hikayelerini hatırlıyor. Henüz kimse ne olduğunu tam olarak bilmiyordu ama özel bir şey olması gerektiğini düşündüler. Ne de olsa, yerel bir gazete patlamanın o kadar parlak olduğunu ve kör bir kadının onu gerçekten gördüğünü bildirdi .

İlk şok hafiflediğinde, sıfır noktasının 50 mil yakınında yaşayan 40.000 yerli günlük hayatlarına geri döndü. Radyoaktif kalıntılarla dolu sarnıçlardan su içtiler, haftalarca toz üzerinde sürülen sığırlardan sığır eti yediler ve küçük plütonyum parçacıklarıyla dolu havayı soludular. Ancak daha sonra gerçek etki netleşecekti.

Oppenheimer’ın “Üçlü Test”inden sadece sekiz gün önce doğan Bernice Gutierrez, 2 yaşındayken patlama alanının yakınındaki küçük bir kasabadan Albuquerque’ye taşındı. Kanser onu bir hayalet gibi takip etti. Büyük büyükbabası 1950’lerin başında mide kanserinden öldü. Kuzenlerini lösemi ve pankreas kanserinden kaybetti. En büyük oğlu, “lösemi öncesi” bir kan bozukluğu geçirdikten sonra 2020’de öldü. Gutierrez’in ailesinden toplam 21 kişi kansere yakalandı ve yedi kişi bu nedenle öldü.

Gutierrez RS’ye “Kanser olup olmayacağımızı kendimize sormuyoruz” dedi. “Kendimize ne zaman diye soruyoruz çünkü asla bitmiyor.”

Ünlü yönetmen Christopher Nolan’ın son filmi “Oppenheimer”, “amatör, çapkın, komünist sempatizanı” ve nihai silahın ardındaki dünya tarihi dehası üzerine üç saatlik bir keşif. “American Prometheus” kitabından uyarlanan film, Oppenheimer’ın Cambridge’de genç bir öğrenciyken verdiği mücadelelerden yaratılmasına yardım ettiği dünya üzerindeki derin melankoliye kadar ruhunu derinlemesine inceliyor.

Yine de filmin hiçbir yerinde izleyiciler nükleer çağın ilk kurbanlarının kabulünü bulamayacaklar. Gerçekten de film, bomba mahallinin “her iki yönde 40 mil boyunca hiçbir şeyin olmadığı” ıssız bir bölgede olduğu efsanesini tekrarlıyor. Tularosa Havzası Downwinders Konsorsiyumu adlı bir aktivist grubun lideri olan Cordova’ya göre bu, çaba eksikliğinden kaynaklanmıyordu. (“Downwinders”, nükleer testlerin serpinti bölgesinde yaşayanları ifade eder.)

Nolan’ın ekibi film çekmek için New Mexico’ya gittiğinde, Cordova ve ekibi yerel gazetede Oppenheimer ekibini “hikayelerimizin ve tarihimizin gerçeğiyle yüzleşmenin sonuçlarıyla boğuşmaya” çağıran bir köşe yazısı yayınladı. Bu işe yaramayınca, bir toplantı ayarlamak amacıyla American Prometheus’u birlikte yazan gazeteci Kai Bird aracılığıyla prodüksiyona ulaştı. Düz bir “hayır” aldı.

Cordova, film yapımcılarının filmi çekmek (ve devlet tarafından finanse edilen vergi indirimlerinden komisyon almak) için New Mexico’ya gelmelerine, ancak Oppenheimer’ın çalışmasından etkilenen yerel halkla ilgilenmeye pek ilgi göstermemelerine “sağırlaştığını, kızdığını ve hayal kırıklığına uğradığını” söylüyor. “On milyonlarca insan bu filmi izlemek için sinemalara akın edecek ve birçoğu bu tarihi hiç görmedi” diye ekledi. Cordova, filmin sonunda kısa bir sözün bunu değiştirebileceğini savunuyor. (Filmin yapımcılığını üstlenen Universal Pictures, RS’den gelen yorum talebine yanıt vermedi.)

Ve endişeleri sadece tanınmakla ilgili değil. 1990’da Kongre, Nevada Test Sahasında on yıllarca süren nükleer testlerden etkilenen insanlara sigorta ve toplu ödeme sağlayan Radyasyona Maruz Kalma Tazminat Yasasını kabul etti. Bugüne kadarki RECA ödemelerinin toplamı 2,5 milyar dolardan fazladır. Ancak New Mexican downwinder’lar orijinal yasaya dahil edilmedi veya 2000’de çıkarılan daha geniş bir versiyonu, eski New Mexico Valisi Bill Richardson’ın onların kötü durumu hakkında basit bir farkındalık eksikliğine atfettiği bir gerçek.

Cordova ve ekibi, RECA’nın New Mexican downwinder’ları ve birçoğunun işlerinin ne kadar tehlikeli olduğu hakkında çok az bilgisi olan daha önce uygun olmayan bazı uranyum madencilerini içerecek şekilde genişletilmiş bir versiyonu için yıllarca lobi yaptı. İki partiden oluşan bir milletvekilleri grubu, bu ayın başlarında bir RECA genişleme yasası çıkardı.

Mecliste yasa tasarısına sponsor olan Temsilci Teresa Leger Fernandez (DN.M.) yaptığı açıklamada, “Radyoaktif atıkların evlerinize ve toplumlarınıza kirli kar gibi yağarak kansere ve hastalığa neden olduğunu hayal edin” dedi. “Sonra, ABD hükümetinin nükleer test programı sırasında radyasyona maruz kalan diğer topluluklara tazminat ödediğini, ancak sizinkine ödeme yapmadığını öğrendiğinizde yaşadığınız umutsuzluğu düşünün.”

Milletvekilleri son yıllarda birkaç kez benzer teklifler sundular, ancak çabalarının ardındaki sınırlı kamuoyu farkındalığı nedeniyle, teklif hiçbir zaman Kongre’de kabul edilecek kadar destek görmedi.

Cordova, “Uygunsuz bir gerçek,” dedi. “İnsanlar, Amerikan vatandaşlarının Trinity’de bombalandığı gerçeğini düşünmek istemiyor.”

1947’de Alamogordo, New Mexico’da doğan John Greenwood, Trinity Test sahasından kısa bir mesafede büyüdü. Yıllarca radyasyona maruz kalması, 2008’de kolon kanseri teşhisi konduğunda onu yakaladı.

Greenwood ve ailesi, dört yılını onun hayatı için savaşarak geçirdi. Sigortaları maliyetlerin yüzde 80’ini karşıladı, ancak kalan yüzde 20, tek bir kemoterapi tedavisinin 100.000 dolara mal olabileceği düşünüldüğünde hızla arttı. Diğer masraflar yarıda kaldı. Kamu hizmetleri şirketleri birbiri ardına elektriğini ve telefon hatlarını kesti. Arabalarına el konuldu.

Ancak John’un karısı Laura Greenwood, tek seçeneklerinin devam etmek olduğunu biliyordu. “Size ne kadar stresli olduğunu anlatamam,” diye hatırladı. “Her gece ertesi gün ne yapacağını düşünerek ağlayarak yatağa giriyorsun.”

John, kanserin karaciğerine metastaz yaptığını öğrendikten sadece altı ay sonra 2012’de vefat etti. Trinity Testinden bu yana ailesinin kanserden ölen on üçüncü üyesiydi.

Greenwood’un hikayesi, yıllarca süren sağlık sorunlarının rüzgara karşı koyanlar üzerindeki yıkıcı ekonomik etkisini vurguluyor. Laura’ya göre RECA genişlemesinin Kongre’de zeminden kalkmak için mücadele etmesinin nedeni kısmen bu. Pek çok milletvekili, kapalı kapılar ardında, olumsuz etkileri telafi etmenin ve radyasyona maruz kalmayla ilgili gelecekteki tıbbi maliyetleri karşılamanın çok pahalı olacağını tartışıyor.

RECA genişlemesinin savunucuları, kısmen olayı çevreleyen hükümet gizliliğini suçladıkları, test ile daha sonraki kanserler arasındaki bağlantı iddialarını desteklemek için sınırlı verilere sahipler. Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’nın tarihi üzerine Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri raporuna göre, “Sonu gelmeyen davaların hayaleti ordunun peşini bırakmadı ve yetkililerin çoğu tüm testi ve sonraki etkilerini gözden ve akıldan uzaklaştırmak istedi”.

Ulusal Kanser Enstitüsü’nün yıllarca süren bir çalışması, Oppenheimer’ın ekibinden alınan sınırlı radyasyon verileri ve o sırada New Mexico kırsalındaki kanser oranları ve günlük alışkanlıklar hakkında güvenilir bilgi eksikliği nedeniyle, testten kaç kanser vakasının geldiğine dair “kesin tahminlerin yapılamayacağını” buldu . RECA genişlemesini destekleyen Senatör Ben Ray Lujan (DN.M.), yayınlandığında NCI araştırmasını “sınırlı” olarak nitelendirdi.

Ancak testin bir etkisi açıktır. Patlamadan sonraki aylarda, New Mexico eyaletinin tamamı bebek ölümlerinde benzeri görülmemiş bir artış gördü ve 1945’te canlı doğumlar sırasında 1944’e göre yüzde 56 daha fazla Yeni Meksikalı bebek öldü. Bu sayı 1946’da geriledi ve Atom Bilimcileri Bülteni’ne göre yüzde 0,0001 olasılıkla doğal koşullardan kaynaklanan istatistiksel bir anormallik olan o zamandan beri bu kadar yüksek seviyelere ulaşmadı.

Nolan’ın kredisine göre, “Oppenheimer” bilim adamının hayatı boyunca yaptığı çalışmanın getirdiği acıyla boğuştuğu etkileyici sahneler içeriyor. Nükleer silahların tarihi konusunda uzman ve Bulletin of the Atomic Sciences’da yerleşik olmayan kıdemli bir araştırmacı olan Stephen Schwartz’a göre, film, tarihin bazı önemli kısımlarını dışarıda bıraksa da, Oppenheimer’ın nihai silahı inşa etme – ve daha sonra kontrol altına almaya çalışma – arayışının güçlü ve büyük ölçüde doğru bir açıklamasını sunuyor.

Schwartz RS’ye, “Bunun nükleer silahları hiç övdüğünü düşünmüyorum, ki bu bazı insanların endişesiydi,” dedi. İzleyiciler, “yaptığını neden yaptığını ve ardından gelen tüm komplikasyonları daha iyi anlayarak” ayrılacaklarını da sözlerine ekledi. “Umarım birçok sohbete yol açar.”

Ancak Cordova, downwinder’larla iletişim eksikliğini büyük bir kaçırılmış fırsat olarak görüyor. 2018’de Santa Fe Operası’nın “Dr. Atomic, Trinity Testine giden yolu anlatan bir opera. Gösterinin librettosunu yazan Peter Sellars, downwinder’ların karşılaştığı sorunları öğrendiğinde, Cordova ve ekibini her performanstan önce sahnedeki deneyimleri hakkında konuşmaya davet etti.

Gösterinin doruk noktasına ulaşan bir anında Sellars, sahnenin diğer tarafından sessizce izleyen bir grup downwinder olarak bilim adamlarıyla yerel halkı patlama hakkında uyarıp uyarmama konusunda tartışan bir generali canlandırdı. Sellars RS’ye, “Tarih, hiç tanışmadığınız insanların başına gelenlerle ilgilidir” dedi. “Bedenleri yaptıklarının izlerini taşıyor.”

Sellars, patlamadan etkilenen – çoğu Latinler veya yerli Yeni Meksikalılar olan – yerel halkla olan ilişkinin gösterinin bir hit olmasına yardımcı olduğunu söylüyor. “Gösteri tükendi ve görüşmeler doluydu” diye hatırladı.

Oppenheimer takımındaki şanssızlığına rağmen, Cordova iyimser olmaya devam ediyor. Filmin, insanları nükleer testlerin etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmeye ve amacına desteği artırmaya teşvik edeceğini umuyor. “Şimdiye kadar başlatılan her hareketin bir devrilme noktası vardır” dedi. “Bu film o devrilme noktası [olabilirdi]. Ve yine de o devrilme noktası olabilir.

Patlamadan 12 saat sonra saat başına milirojen cinsinden (mR h -1 ) tahmini maruz kalma oranı; GZ = Trinity’nin sıfır noktası. Kaynak: Hastalık Kontrol Merkezleri (2010).

Kaynak: responsiblestatecraft.org

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org