Ukraynalı Vicdani Retçi ve Gazeteci Ruslan Kotsaba’ya Saldırı

25 Haziran günü, Ukrayna Pasifist Hareketi Başkanı ve vicdani retçi Ruslan Kotsaba’ya bir saldırı düzenlendi.

25 Haziran günü, Ukrayna Pasifist Hareketi Başkanı ve vicdani retçi Ruslan Kotsaba’ya bir saldırı düzenlendi. Ivano-Frankivsk tren istasyonunda Ruslan Kotsaba’ya saldıran sağcı radikaller, Kotsaba’nın yüzüne “zelenka” adıyla bilinen bir kimyasal toz fırlattı. Saldırı sonrası hastaneye kaldırılan ve korneada yanık teşhisi konulan Kotsaba, ameliyata alındı.

Saldırının, Kotsaba’nın yarın (29 Haziran Salı) görülecek duruşmasıyla ilgili olduğu düşünülüyor.

Ruslan Kotsaba, geçtiğimiz 22 Ocak tarihinde görülen duruşması öncesinde de benzer bir saldırıya uğramıştı. Aşırı sağcı radikaller duruşma öncesinde Ruslan Kotsaba’ya, Kotsaba’nın annesine ve avukatlarına da saldırmışlardı.

2015 yılında Doğu Ukrayna’daki askeri seferberliği boykot etmeye çağıran bir video yayınladığı için vatana ihanet ve askeri operasyonları engelleme suçlamalarıyla yargılanan Kotsaba, savaş karşıtı ifadeleri sebebiyle daha önce 524 gün tutuklu kalmış, 2016 yılında beraat etmişti. Ancak 2017 yılında beraat kararının iptal edilmesiye, Ruslan Kotsaba, yeniden yargılanmaya başladı. Kotsaba’nın bir sonraki duruşması, yarın (29 Haziran Salı) görülecek.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org